Tinwald Golf Club

Frasers Road, Tinwald

header

Club Results

 

Club Results

 

November 18th

Stroke

Leading scores in the first round of the summer trophies and championships played on Saturday:

- 14; Jeff Hewitt 68.

15-21; Richard Thompson 68, Wayne Mellish 70, Bill Anstey 70.

22 plus; Steve Kircher 61, Alec Millar 65, Clarrie Whiting 66, Wayne Ross 67 b/l.

Women; Linda McClea 68, Joyce VanderHeide 69.

Nearest the pin: Tinwald Liquorland # 2; Gordon Rennie. Gluyas Ford # 6; Kevin Bishop. Bedrock Bar and Stonegrill # 12; Kieron Gray. Ace Auto Electrical # 16; Ray Wards.

Two’s; Neil Connelly.

Net Eagle; # 10, Lindsay Jackson, Wayne Ross, Alec Millar.

 

Twilight

November 16th

Stableford

Leading scores in the stableford round played on Thursday

-6; Brent Kirdy 24, Nigel Heney 20.

7-10; Sam Shearer 24, Michael Thomas 22, Richie Watson 21, Pete Marshall 21, Kieron Gray 20 b/l.

11 plus; John Harris 24, Geoff Soal 23, Nick Wilson 22, Jamie Binnie 20.

Women: -14; Leen Bell 23, Joyce VanderHeide 22, Belinda Kirdy 21.

15 Plus; Barb Harris 27, Ina Divers 24, Shirley Young 22.

Non-Handicap; Ryan Bell net 36, Todd Halliday 36.

Nearest the pin: # 6. Michael Thomas. # 16 Richie Watson.

Two’s: Dave Allan, Pam McAndrew, Richie Watson, Michael Thomas, Eugene Davies, Belinda Kirdy,.

 

 

 

 Women

 

 

2017 Prize Giving

 

Gwen Forbes Salver: Lyn Bird, Burrows Cup: Joan Undy, Burrows Cup Runner Up: Sue Gutsell,

 

Maree Moore Trophy: Diana Wellman, Maree Moore Trophy Runner Up: Di Bell, Pat McLauchlan, All Irons: Diana Wellman, Norma Bradford Putting: Joyce Van der Heide, Twilighters Trophy: Di Bell, Ailsa Jary Trophy: Joan Undy, Alisa Jary Trophy Runner Up: Colleen Linney, Ruth Cornwall Salver   Barb Cochrane, Marilyn Bennett, Joan Undy, Captains Salver: June Bruhns & Sue Gutsell, Foundation Cup: Joan Undy, Alice Baker Trophy: Pat Bell, Celebration Rosebowl: Jenny Harrex

 

Four Square Cup: Sally Lane, Standfast Trophy: Colleen Linney, Standfast Trophy Runner Up: Barb Cochrane, Kirsty Trophies: Colleen Linney & Barb Harris, Margaret Jackson Memorial Trophy: Di Bell, Marie Smitheram Trophy: Judith Smith & Sue Gutsell, Val Scammell Trophy: Jo Peacock, Centennial Trophy: Mara Kennedy, Mildred Doak: Sue Gutsell, Marg Wilson Trophy: Sally Lane, Ina Divers and Diana Wellman, Weekend Women’s Trophy: Sue Newman, Blyth Cup:  Barb MacGregor,

 

Margaret Mapu Memorial Trophy : Leen Bell & Barb MacGregor, Mary Bovette Memorial Trophy: Christine Kinita, Weekend Women’s Putting: Barb MacGregor, Chip In Trophy: Jacqui Beardsley, Birdie Tree Trophy: Christine Kinita, Ngaire Gibson Trophy:  Di Bell, Nan Harrison Trophy: Maree Moore, Noeline Dickson Trophy: Karen Young: Mavis Chisnall Trophy’s - Silver: Bronwyn Flannery, Bronze I: Barb MacGregor, Bronze 2: June Bruhns, 9 Hole: Shirley Young, Ringers - Silver: Sue Newman, Bronze 1: Christine Kinita, Bronze 2: Sue Gutsell, 9 Hole: Jan Fitzgerald, Bell Trophy: Jan Fitzgerald: 2 J’S Putting: Phyl Ellis, Sylvia Williams Tray: Shirley Young, Judith Johns Trophy: Nancy Costin, Pauline Boon Grandmothers Trophy: Betty O’Neill, Most 1 Putts: Shirley Young, Lloyd Trophy: Joan Undy, Nearest the Pin No 6: Sue Gutsell, Nearest the Pin No 12 Time for Diamonds: Shona Vucetich, L G U Medals - Silver: Phylis Smith, Bronze 1: Pat Bell, Bronze 2: Sue Gutsell, 9 Hole: Donalda Mitchell, Presidents Trophy: Christine Kinita.